DĚTSKÉ ŠIBŘINKY - 5.3.2016

V sobotu 5. března 2016 se v sokolovně po půl třetí začaly scházet děti s rodiči na “Sokolské šibřinky, aneb dětský maškarní bál“, které pořádala naše jednota. Sál tělocvičny se zaplnil dětmi, rodiči a prarodiči tak, že nezůstalo snad ani jedno místo volné.

Na rozehřátí si daly děti hru „Kuba řekl“ a po té byla puštěna písnička „Hlava, ramena, kolena, palce…“, děti slova opakovaly a ukazovaly na jednotlivé části lidského těla, postupně se písnička zrychlovala. 

Prvním soutěžním úkolem bylo projít mezi lavičkami, kde byla natažená guma. Následovala soutěž, ve které byli zapojeni i rodiče, dvojice si svázala k sobě každý jednu nohu a musely projít společně snožmo vytyčenou trasou. Dále děti zkoušely házet různé předměty (špejlí, pingpongovým míčkem, papírovou koulí, papírovým táckem, knoflíkem, víčkem a CD) do kroužků, následovalo lezení do tunelu, chůze po lavičkách RinoSet. Potom si děti zkusily soutěž, kdy obdržely nafouknutý míček a s ním musely projít vytyčenou trasu mezi koleny k cílové čáře. Po té následoval „Novinový tanec“, kde jsme opět zapojili do soutěže i rodiče. A již nás čekala oblíbená soutěž „Židličková“. Pak byl pro děti připraven další úkol, a to navlékání dřevěných korálků na drát a dřevěných kostiček s názvem SOKOL čínskými hůlkami. Šibřinky byly zakončeny písničkou „Jede, jede mašinka…“.

Za každou soutěž byly děti odměněny, vždy obdržely pamlsky, tužky, balónky, míčky, pexesa apod. Samozřejmě nechyběla ani dětská tombola.

FOTOGRAFIE

NOC SOKOLOVEN - 23.9.2016

V pátek 23. září 2016 se naše jednota zapojila do celorepublikové sokolské akce „Noc sokoloven“.

Od 19 hodin přicházely děti, které si mohly prohlédnout sokolovnu a po té si opéci buřty a zaregistrovat se do soutěže „Hledání sokolského pokladu“ Po registraci byly dětem rozdány kartičky. Na děti, těm nejmladším pomáhali rodiče, čekaly různé soutěže - složení obrázků, projít náročnou trasu z určitého bodu do cíle podle provázku s klíčem, poskládat správně barevné kombinace kuliček, hádání skrytých věcí, chytit klíč na niti, pomocí karet co nejrychleji složit název SOKOL, hod na nafukovací balonek šipkami, postupně na sebe naskládat na sebe dřevěné kostičky, skládání názvu SOKOL z malých kostiček dřevěnými hůlkami, hledat ve velkých sklenicích plných „nechutností a potvůrek“ klíč. Za každou soutěž děti získaly indicie, spojením všech indicií získaly tajenku, kde je ukrytý sokolský poklad. V pokladnici děti našly sokolské omalovánky, tužky, svítící náramky, reflexní pásky.

            Po nalezeném pokladu následovalo chození v různém druhu přírodního materiálu, umístěných v krabicích (písek, kamínky různé velikosti, šišky, korálky, luštěniny apod.), a další soutěže například „lidské pexeso“.

FOTOGRAFIE

PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA - 8.10.2016

V den 8. října si Česká obec sokolská každoročně připomíná tragické události, které bezprostředně ohrozily existenci sokolského hnutí  za druhé světové války. V noci ze 7. na 8. října 1941 došlo k razii, při které byla pozatýkána většina sokolských činovníků. Následující den, 8. října byla Heydrichem oficiálně rozpuštěna ČOS a konfiskován majetek. K dalším obětem z řad členů Sokola došlo po úspěšném atentátu na Heydricha, i na válečných frontách. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů.  Téměř 93 %  vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.

Při příležitosti Památného dne sokolstva si Tělocvičná jednota SOKOL Ostroměř v pátek 7. října 2016 připomenula odkaz všech sokolů, kteří ve více než 150leté historii sokolského hnutí položili svůj život v boji za demokracii, národní samostatnost a svobodu.

Po páté hodině odpolední jsme se sešli u sochy  T.G.Masaryka. Nejdříve děti mezi sebou soutěžily, obdržely sladkou odměnu a svítící náramky. V šest hodin následoval krátký proslov starostky jednoty a po položení věnců jsme se pustili do pouštění lodiček se svíčkami po Javorce, což se všem dětem moc líbilo. Jakmile se setmělo, získaly lodičky ten správný efekt a nádherně rozzářily Javorku. Akce se zúčastnilo 30 dětí spolu s rodiči a prarodiči. Celkem bylo spuštěno na 45 lodiček s rozsvícenými světélky vzpomínek za všechny sokolské duše, které v minulosti nepřežily perzekuci a zaplatily cenu nejvyšší, svůj vlastní život.

FOTOGRAFIE

PYŽAMKIÁDA - 22.10.2016

V sobotu 22. října 2016 krátce před třetí hodinou odpolední se v naší sokolovně sešlo několik zábavychtivých dětí a rodičů, kteří nezkazí žádnou legraci. Tomu, že si tuto akci přišli užít, nasvědčovalo, že většina dospělých (stejně tak jako děti) přišla v inzerovaných pyžamech.

Program začal malou rozcvičkou dětí i odvážnějších rodičů a babiček s pomocí polštářků. Pak následovaly disciplíny, jako hod na dálku bačkorou ve tvaru zvířátka, skoky v povlečení, což je obdoba skákání v pytli. Postavili jsme překážkovou dráhu a to byla cesta do Hajan,  podobně pak další disciplína spočívala ve skoku do postele, kdy děti vystoupaly po lavičce na švédskou bednu a seskočily do postele (duchny.)

A to se již přiblížily dvě zřejmě nejúspěšnější disciplíny. Jízda na prostěradle mezi kužely, to byla účast! Svezli se nejen děti, ale i rodiče, ani pořadatelé si to nenechali ujít, to byla jízda! Následovala přehazovaná plyšových zvířátek prostěradly.

Poslední disciplínou byla polštářková bitva. Dodali jsme přes 110 polštářků, které jsme rozdělili na poloviny, přestože jsme chtěli rozdělit účastníky na dvě poloviny rovnoměrně, tak nějak spontánně došlo k rozdělení soupeřících na rodiče a děti. Stejně tak se nám málem nepodařilo soutěž odstartovat, protože dychtivost dětí byla rychlejší. A tak to vypuklo, bitva to byla divoká a zdálo se, že i vyrovnaná, přesto po uběhnutí časového limitu zůstalo více polštářků na straně dětí, takže vyhráli rodiče. Ovšem než došlo k vyhlášení, tak se lítý boj rozpoutal znovu, bitva neměla konce…

Po té zkoušely děti postavit co nejvyšší komín z malých polštářků.

Samozřejmě nechyběl ani tanec, který k bálu každopádně patří. Na závěr děti obdržely odměny.

FOTOGRAFIE

POMIKULÁŠSKÉ CVIČENÍ - 6.12.2016

 V úterý 6. prosince 2016 se konalo v naší sokolovně Pomikulášské cvičení, kde nechyběla návštěva čertů, anděla a Mikuláše.

FOTOGRAFIE

SVĚTOVÁ GYMNAESTRÁDA - FINSKO 2015

INFORMACE

FOTOGRAFIE

OSLAVY ČOS 2015

INFORMACE

FOTOGRAFIE